Ako spavate na boku, preferirate li lijevu ili desnu stranu? Stručnjaci su otkrili da postoji značajna razlika i da jednoj strani treba da damo prioritet. Položaj spavanja izuzetno je važan svakome od nas i često je gotovo nemoguće zaspati ako ne spavamo na za nas uobičajeni način. Ipak, ako preferirate spavanje na boku, trebali biste razmisliti kojoj strani trebate dati prioritet, piše Well+Good.
Općenite prednosti i mane spavanja na boku
Postavljanje tijela u optimalni položaj tijekom spavanja na boku pomaže smanjiti bolove u kralježnici, a čak je poznato da spavanje na boku pogoduje otvaranju dišnih puteva i može riješiti problem hrkanja.
Zanimljivo je da spavanje na boku utječe i na probavu te zdravlje srca, a strana na kojoj spavate imat će posebno izražen utjecaj na ove dvije kategorije. Unatoč potencijalnim prednostima, spavanje na boku može uzrokovati i neugodnosti, kao što su bolovi u ramenima ili kukovima, posebno ako nije pravilno podržano jastucima ili madracem.
Na kojoj bismo strani boka trebali spavati?
Zapravo ne postoji samo jedan točan odgovor na ovo pitanje, nego ovisi o vašem zdravstvenom stanju. Spavanje na boku ima utjecaj na gastrointestinalni i kardiovaskularni sustav pa može utjecati na zdravlje želuca i srca.
Lijeva strana pogodnija je za održavanje zdravlja želuca, a pogotovo ako patite od refluksa kiseline. Također, postoje znanstveni dokazi koji potvrđuju da prioritet treba dati lijevoj strani i tijekom trudnoće jer promiče bolji protok krvi za majku i bebu.
Desna strana bolja je opcija za vas ako imate kardiovaskularne probleme. Ipak, nema dokaza da spavanje na ovoj strani može pomoći održavati zdravlje srca ili spriječiti probleme unaprijed.
Optimalan položaj spavanja je onaj najugodniji
Postoji mnogo istraživanja koja podupiru spavanje na boku u odnosu na spavanje na leđima ili trbuhu ako želite optimizirati disanje noću, ublažiti hrkanje, smanjiti određene bolove i podržati svoju probavu. Ipak, ako nemate specifičan zdravstveni problem koji strogo nalaže određeni položaj spavanja, ne biste trebali biti strogo fokusirani na sam položaj.
Stručnjaci se slažu da je kvaliteta sna mnogo važnija za održavanje vašeg cjelokupnog zdravlja od samog položaja spavanja. To znači da je najbolji položaj za spavanje vjerojatno onaj u kojem ćete najlakše i najčvršće zaspati.