Tradicionalno oktobar je mjesec knjige kada brojne institucije organizuju različite događaje u cilju afirmacije pisane riječi, čitanja, mladih autora i izdavačke djelatnosti. Članstvo za svaku biblioteku je ključni pokazatelj i cilj djelovanja. Da bi se održao postojeći broj članova i došlo do privlačenja novih biblioteke organizuju mnoge manifestacije koje imaju za cilj različite uzraste.
“U protekle tri godine u stalne aktivnosti Narodne biblioteke Mostar uvrstili smo manifestaciju Mostar ponovo čita, te manifestaciju Moj bajkoviti svijet. Prva spomenuta manifestacija primarno za cilj ima upisivanje u biblioteku onih učenika koji su slabijeg imovinskog stanja, a i onih učenika koji su svojim zalaganjem (đaci generacije) zaslužili besplatno članstvo u biblioteci. Sve to ostvarili smo uz pomoć prijatelja biblioteke koji su donirali novac kako bi spomenute kategorije bile upisane u biblioteku. Također, manifestacija ima za cilj poboljšanja čitalačkih navika. Moj bajkoviti svijet ogleda se u različitim radionicama, čitanju bajki, posjetama osnovnim školama, te posebno ističemo da svake godine u biblioteku besplatno učlanimo učenike prvih i drugih razreda osnovnih škola s područja Grada Mostara. Uvidom u statistiku, došli smo do zaključka da se broj korisnika u Narodnoj biblioteci Mostar povećao za 20 %”, kažu na Mostarski.ba iz Narodne biblioteke Mostar.
Knjiga, kultura čitanja i izdavačka djelatnost su pod ogromnim pritiskom digitalizacije.
“Narodna biblioteka Mostar kroz svoje projekte i manifestacije nastoji afirmisati kulturu čitanja u digitalnom dobu. Svi naši projekti se, u suštini, zasnivaju upravo na tome. Kroz manifestacije kao što su Bosanski jezik: moj svijet i moja svijest, Pet dana bez ekrana, Oktobar u Narodnoj biblioteci te Moj bajkoviti svijet nastojimo podići svijest o čitanju na veći nivo. Naprimjer, u sklopu projekta Pet dana bez ekrana ispitujemo upravo problem ekranizacije, te pokušavamo učenicima približiti svijet knjige. Kroz manifestaciju Oktobar u Narodnoj biblioteci promovišemo nove autore, organizujemo književne večeri čime nastojimo promovisati pisanu riječ. Za najmlađe čitaoce rezervisana je manifestacija Moj bajkoviti svijet u sklopu koje čitanjem bajki i priča nastojimo kod učenika prvih i drugih razreda probuditi svijest o važnosti čitanja. Osim toga, Narodna biblioteka Mostar ima stalnu saradnju sa osnovnim i srednjim školama gdje kroz radionice kreativnog pisanja učenicima nastojimo predočiti važnost čitanja”, dodaju uz Biblioteke.
Najčitaniji naslovi se razlikuju od uzrasta članova biblioteke.
“Naslovi koji su najtraženiji na policama Narodne biblioteke Mostar razlikuju se od kategorije u koju spada čitalac. Kada govorimo o čitaocima koji su predškolci, te učenici nižih razreda osnovne škole najtraženiji naslovi su: Dnevnik jednog smotanka, Ježeva kućica, Horozgrad, Moja velika knjiga bajki te 101 klasična bajka. Učenici srednje škole pored neizostavnih lektirskih izdanja (Madam Bovary, Hamlet, Kanconijer, Provincija u pozadini, Tvrđava…) biraju i naslove savremenih bosanskohercegovačkih i svjetskih književnika: Gradovi na papiru, Dragulj Indije, Izvinjenje, Meho, Šta pepeo priča… Penzioneri, kao jedni od naših najaktivnijih čitalaca, biraju raznovrsna djela za čitanje. Tu se posebno ističu romani Agathe Christie, Sidney Sheldona kao i savremeni bosanskohercegovački književnici poput Elvedina Nezirovića, Lane Bastašić i Almina Kaplana”, ističu iz Biblioteke.
Narodna biblioteka Mostar ima redovnu i raznovrsnu izdavačku djelatnost, a u tekućoj godini bili su izdavači sljedećih naslova:
Marić, Alija – Nije Bogu žurbe
Kuko, Sanela – Postajući sve što jesam
Šahić, Senada – Divlje srce
Maksumić, Razija – Tragovi
Hadžiomerović, Zlatko – Zapisi iz Hercegovine
Tabaković, Emana – Ničim izazvana
Žuljević, Vida Sreta – Živjele pčele!
Ivanišević, Dijana – Akademsko postignuće, mentalno zdravlje i zadovoljstvo životom
mladih
Zbornik radova s druge Internacionalne konferencija bibliotekara
Pored spomenutih naslova, do kraja 2024. godine planiraju izdati sljedeće knjige:
Planinić Martina ; Đedović, Damir – Komunikacija i odnosi s javnošću u sportu (u
štampi)
Kajan, Sanel – Stari most u Mostaru : rat, rušenje, obnova : (1991-2005.) (u štampi)
Sejdinović, Lidija – Gušter bibliotekus
“Cilj izdavaštva Narodne biblioteke Mostar jeste dati podršku mladim, neafirmisanim autorima, naročito u njihovim prvim publikacijama. Također, našim izdavaštvom pružamo podršku i afirmisanim autorima”, poručuju na kraju razgovora iz Narodne biblioteke Mostar.
(Mostarski.ba)