Kriminalizacija klevete u Republici Srpskoj počinje da donosi prva saslušanja novinara. Saslušana je novinarka Sanja Vasković u svojstvu osumnjičene zbog prijave za klevetu. Inače, kleveta u ovom entitetu uvedena je kao kazneno djelo prije nešto više od godinu dana. Za klevetu su prijavljene 122 osobe.
Sanja Vasković, glavna urednica portala Spin info iz Istočnog Sarajeva, saslušana je u policiji kao osumnjičena. Za klevetu je prijavio Mladen Kovačević, vlasnik firme „Mraz“, zbog teksta koji je objavljen 3. oktobra. Od prijave do saslušanja prošlo je svega nekoliko dana.
“Nema nikakvih elemenata krivične odgovornosti u mom tekstu. Sve je tačno, provjereno, gospodin je dobio priliku da odgovori na naša pitanja, tako da naravno da nećemo prestati pisati, šta više, mi spremamo nastavak te priče i zaista, ako bi se pojavila autocenzura, to bi značilo da su uspjeli u svojoj namjeri da ućutkaju”, kaže glavna urednica portala “Spin info” Sanja Vasković.
Podrška koleginici Vasković stiže iz cijele Bosne i Hercegovine. Između ostalih, podršku su uputili i iz Udruženja „Ambrela“ koje okuplja 13 nezavisnih istraživačkih medija. Osuđuju pritisak na slobodu obavljanja novinarskog posla.
„Ambrela snažno osuđuje sve pokušaje zastrašivanja novinara i izražava punu solidarnost sa urednicom Sanjom Vasković. Pozivamo nadležne institucije da omoguće novinarima da rade svoj posao slobodno i bez pritisaka, te da svaki postupak bude vođen u skladu sa zakonom i najvišim standardima slobode medija“, navodi se u saopštenju ovog udruženja.
Upravo na to upozoravali su novinari i tokom izrade i donošenje Izmjena Krivičnog zakonika Republike Srpske. Očigledno je bilo tada, danas je potvrđeno, da nije cilj bio da se uvede red u rad medija, kao što je tada predstavljeno, već obračunavanje, podsjeća nas naša sagovornica.
“Dok novinar ili mediji dođu do te faze da dokaže da je ono što je objavio i istina, već će mu šteta biti nanesena, tako da mi i jesmo upozoravali na to da će te izmjene i dopune zakona služiti isključivo za obračun, a ne za neko, kako bih rekla, uspostavljanje sistema”, podsjeća novinarka Ljiljana Smiljanić.
Za klevetu je prijavljeno više od 120 lica. Osumnjičenom to nije poznato dok ne bude pozvan na saslušanje. Situacija je takva, objašnjava nam naš sagovornik, da novinari svakodnevno žive pod pritiskom da li će ili neće biti pozvani na saslušanje zbog prijave za klevetu.
“Ja se iskreno nadam da će i konkretno ovaj slučaj pokazati da tužilaštva neće ove odredbe tumačiti restriktivno, da ih neće tumačiti na način da će suzbijati slobodu izražavanja i mogućnost obavljanja novinarskog poziva”, navodi advokat Aleksandar Jokić.
Izmjene Krivičnog zakona RS, koje su stupile na snagu 26. avgusta 2023. godine, podrazumijevaju novčane kazne do 3.000 evra, koje mogu biti i veće, ukoliko se “klevetnički” sadržaj prenosi putem medija ili na javnim skupovima, uključujući i društvene mreže.