U trebinjskoj Bolnici posljednjih dana hospitalizovana su dva pacijenta iz našeg grada, nakon konzumacije otrovnih gljiva, potvrdila je za Radio Trebinje dr Petra Paovica, načelnik Odjeljenja za antesteziologiju, reanimaciju i intenzivno liječenje u Bolnici Trebinje.
Ona navodi da su u pitanju muška i ženska osoba mlađe životne dobi, sa blažom kliničkom slikom trovanja, koji su, nakon bolničkog liječenja, zadovoljavajućeg zdravstvenog stanja pušteni kući. Dr Paovica kaže da ne znaju konkretno kojim gljivama su se otrovali, zbog poremećaja svijesti pacijenata.
„Pored poremećaja svijesti, kliničku sliku trovanja karakterišu i grčenje mišića lica i tijela, koje su imali i pacijenti iz našeg grada, zatim poremećaj srčanog ritma, u smislu ubrzavanja ili usporavanja rada srca te poremećaji disanja“, pojašnjava sagovornik Radio Trebinja.
Ona navodi da su pacijenti iz trebinjske bolnice otpušteni zadovoljavajućeg opšteg stanja.
„Iako smatramo da je ljekarska opservacija trebalo da traje duže, pacijenti su, po njihovom zahtjevu, bolnicu napustili nakon 24 časa, odnosno kada su se osjećali bolje, a što je najvažnije – bili su van životne opasnosti“, navodi dr Paovica.
Kod sumnje na konzumaciju otrovnih gljiva, najvažnije je, savjetuje, što brže obraćanje ljekaru, odnosno službi hitne medicinske pomoći. Ona kaže da trovanje gljivama, iz ugla bolničkog liječenja, nije često na području Trebinja.
„Ne možemo da garantujemo da nije bilo blažih slučajeva, sa manje otrovnim gljivama koji su liječeni u kućnim uslovima. Ono što je primjetno u posljednje dvije godine, jesu sporadični slučajevi alimentarne intoksikacije otrovnim gljivama“, navela je Paovica.
Ona kaže da se ne može precizno reći da li je uzrok ovih slučajeva nedovoljna edukovanost ili je vegetacija takva da onemogućava jasnu vidljivost i prepoznavanje vrsta gljiva.
„Apelujem na sve naše sugrađane da se ne bave branjem ni konzumacijom gljiva ako nemaju dovoljno znanja, jer otrovne i jestive gljive liče jedne na druge i ne mogu se lako raspoznati“, upozorava dr Paovica.