Nakon 11 godina Vlada HNK-a je izabrala kandidata za ravnatelja kantonalnog Zavoda za pružanje besplatne pravne pomoći. Time će napokon biti otkočen višegodišnji proces i građani Hercegovačko-neretvanskog kantona će znati adresu na kojoj će nesmetano moći zatražiti i dobiti besplatnu pravnu pomoć, što je ujedno ostvarenje jednog od temeljnih ljudskih prava.
Vlada HNK-a je na radno mjesto ravnatelja Zavoda za pružanje besplatne pravne pomoći izabrala Aidu Zerem. Idući korak je da Agencija za državnu službu FBiH resornom ministarstvu dostavi mišljenje nakon čega će uslijediti i zvanično imenovanje. Kad Zavod u konačnici bude operativan, sve marginalizirane osobe iz devet općina i gradova u kantonu moći će ostvariti svoja prava.
Muamer Zukanović osoba je s invaliditetom – ovaj zavod će i njemu i drugima, kaže, mnogo značiti.
Besplatna pravna pomoć će tako biti dostupna i žrtvama nasilja, samohranim roditeljima, nositeljima socijalne iskaznice, nezaposlenima te umirovljenicima s minimalnom mirovinom. Prema nekim procjenama oko 20% stanovništva u kantonu je barem jednom u životu bilo u potrebi za besplatnom pravnom pomoći.
“6-7 osoba će se se uposliti u tom zavodu. Iako je sjedište u Šantićevoj u Mostaru, on će usluge jednako morati pružati u Neumu, Rami, Stocu, Čapljini”, navodi Edisa Demić, predsjednica Udruženja za edukaciju i razvoj Dignitet.
Podsjećamo, Vlada HNK je još 2013. godine usvojila Zakon o pružanju besplatne pravne pomoći i iz proračuna godišnje planirala sredstva za njegov rad. Godinu kasnije je donijela Odluku o raspisivanju javnog natječaja za imenovanje ravnatelja, no ta procedura je bila prekinuta nakon što je Skupština donijela Zaključak kojim se obustavlja prijem u radni odnos državnih službenika i namještenika. Kako bi priču pokrenule s mrtve točke, u proces su se uključile nevladine organizacije.
“Trebalo je dugo, ali uz naš neki pritisak uspjeli smo pomaknuti neke stvari i nadamo se da će građani u roku od mjesec dana imati otvorena vrata. Svaki građanin, mora imati dostupnu pravnu pomoć, to ne smije biti privilegija”, napominje Gordana Aničić, predstavnica Nansen dijalog centra Mostar.
Kampanju „Pravo na pravnu pomoć – Mostar“ su pokrenuli Udruženje za edukaciju i razvoj „Dignitet“ i “Nansen dijalog centar Mostar“. Dio je projekta PRAGG koji financira Vlada Švicarske, a provođen je u suradnji s Centrima civilnih incijativa i Institutom za razvoj mladih KULT.