Slovenska kompanija “Viaduct” najavila je mogućnost pokretanja prinudne naplate 108,6 miliona maraka, koliko joj Republika Srpska, odnosno Bosna i Hercegovina, duguje zbog raskida ugovora za izgradnju dvije hidroelektrane na rijeci Vrbas, Hidroelektrane “Krupa” i Hidroelektrane “Banjaluka-Niska”. U “Viaductu” još nisu odlučili šta će biti predmet izvršenja. Nadaju se da će prevladati zdrav razum i da će bh. vlasti dobrovoljno pristati da plate dug. Rok za odgovor ističe danas, kamate se gomilaju.
Zbog jednostranog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu Republika Srpska je 2022. godine izgubila 90 miliona maraka u sporu pred arbitražnim sudom u Vašingtonu, po tužbi slovenačkog preduzeća „Vijadukt”. Vlasti Republike Srpske su pokušale osporiti ovu arbitražnu odluku, ali u tom nisu uspjele. U međuvremenu na osnovu sporazuma Vlade RS i Savjeta ministara država BiH je na sebe preuzela ovaj dug. Kada su iscrpljene sve pravne mogućnosti obaranja arbitražne odluke ona je postala pravosnažna, ali novac se i dalje ne isplaćuje. Pravni zastupnici “Viaducta” su dali rok do 10. februara da im se uplati dug koji potražuju, a koji je zbog kamata sa 90 porastao na 108,6 miliona maraka. I nastavlja da raste.
NENAD BAROŠ, advokat ( pravni zastupnik slovenačkog preduzeća “Viaduct” )
“Mi i dalje imamo neku nadu da će nadležni organi konačno da postupe u skladu sa lokalnim i međunarodnim propisima. Ukoliko se to zaista ne desi klijentima ne preostaje ništa drugo nego da pokrenu postupak izvršenja pred nadležnim sudovima u BiH”.
U Ministarstvu finansija i trezora BiH kažu da je sve u vezi sa tužbom slovenačkog “Viaducta” preuzelo državno Pravobranilaštvo, te da će oni postupiti kako im ono kaže.
SRĐAN AMIDŽIĆ, ministar finansija i trezora BiH
“Tu informaciju i prijedlog rješenja treba da pripremi Pravobranilaštvo BiH i Savjet ministara da se izjasni po tom pitanju, a mi kako Ministarstvo finansija i trezora treba to samo da realizujemo. Koliko sam ja upoznat, mi od Pravobranilaštva još uvijek nismo dobili nijednu informaciju, niti kako da postupamo po tom pitanju. Onaj momenat kad dobijemo mi ćemo tako postupiti”.
Od 14. januara, kada je arbitražna odluka zvanično postala pravosnažna, do danas, Pravobranilaštvo se još nije oglasilo, ali zato je u dopisu od 17. jula prošle godine, nakon uvida u predmet, sugerisalo da se dug isplati što prije kako bi se umanjile štetne posljedice po budžet institucija BiH.
“Poziva se se Republika Srpska da plati dosuđeni iznos ili preduzme druge odgovarajuće pravne radnje u cilju izvršenja presude ICSID Tribunala. U slučaju da Repubila Srpska u ostavljenom roku ne plati dosuđena potraživanja ovlašćuje se Ministarstvo finansija i trezora BiH da postupi po zahtjevima tužioca, te izvrši uplatu utvrđenih potraživanja”, rečeno je iz Pravobranilaštva BiH.
Pravni zastupnici “Viaducta” su prije pokretanja arbitraže 2016.godine nudili nagodbu od pet miliona evra, ali su u Vladi Republike Srpske to odbili, smatrajući kako je pravda na njihovoj strani. 2022.godine na Arbitražnom sudu u Vašingtonu izgubljen je spor. Zbog otezanja sa isplatom tada definisani dug od 90, sada je sa kamatama 108,6 miliona KM.
DAMJAN OŽEGOVIĆ, Transparensi internešnal BiH
“Zbog odbijanja da se pravovremeno postupa i u ovom slučaju, ali i u mnogim drugim koncesijama koje su predmet međunarodnih arbitraža, mi imamo isplaćivanje desetina ili stotina miliona maraka, ne samo kazni već i zateznih kamata koje dolaze posljedično. Vidimo da vlasti i dalje otežu, odnosno ne žele da isplate ono što im je već dosuđeno i što je već pravosnažno”.
Zadnjih nekoliko godina koncesijama se bavila i Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske koja je uočila niz nedostataka, naročito kada je riječ o raskidu koncesija, koje se raskidaju ne kada treba, u slučaju da koncesionar ne izvršava svoje obaveze, već kada ne treba, to jest kada se u slučaju raskida mora platiti ogromna odšteta.
“Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske je u skladu sa Godišnjim planom revizija za ovu godinu planirala provođenje revizije učinka na temu „Funksionisanje koncesija“ putem koje će se javnost Republike Srpske i relevantne institucije na osnovu pouzdanih i aktuelnih revizorskih dokaza upoznati sa nalazima, zaključcima i preporukama”, kažu iz Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske.
Viaduct” nije prva, a vjerovatno ni zadnja koncesija, zbog koje će se morati platiti milionska odšteta, iako koncesionar nije uradio ništa i nije uložio ni jednu jedinu marku.
DAMJAN OŽEGOVIĆ, Transparensi internešnal BiH
“Koncesionari imaju očigledno dobar finansijski ili neki drugi interes. Znaju šta im se isplati. Mi sami kao društvo to ne znamo i dajemo najčešće ili budzašto ili naknadno plaćamo određene penale kada konačno shvatimo šta smo dali, pod kojim uslovima”.
Umjesto 10 dug prema “Viaductu” je gotovo 110 miliona maraka, od čega su samo kamate 20 miliona. To međutim naše zvaničnike uopšte ne dotiče. A i zašto bi, kada za ovu razliku od skoro 100 miliona maraka javnog, odnosno novca svih građana, kao i u drugim sličnim slučajevima gdje je Bosna i Hercegovina oštećena za stotine miliona maraka, po svemu sudeći, niko neće odgovarati.