Obilne kiše koje su prije mjesec i po pogodile Sanski Most izazvale su poplave i nanijele mnogo štete mještanima u više naselja. Jesu li uspjeli obnoviti oštećenu imovinu i tko im pomaže?
U kući punoj vlage Rasima i njena kćerka Edina s nevjericom gledaju tragove poplave koja im je promijenila svakodnevicu. Prije mjesec i po obilne kiše koje su pogodile Sanski Most izazvale su poplave koje su zahvatile i njihovu kuću. Danas pokušavaju sanirati štetu i obnoviti ono što se još može spasiti.
“Cijelu noć smo bile u vodi, nekih pola metra vode je bilo u kući. Mi smo spavale u tome, jer nemamo kud. Brat je gore na spratu, on ima svoju familju. Sve je podignuto, laminat kompletan otišao”, kaže Edina Karić.
“Dvije hiljade četrnaeste otišlo sve, ja uradila, nisam ništa dobila, dobila sam dvije hiljade, evo sad čekam. Sve otišlo, laminat, da budem živa pa će se okrečiti. Otišlo sve, dva kamiona, ali ostalo, ipak je nešto ostalo, prije nije bilo ništa ostalo”, dodaje Rasima Karić.
Iako nije pretrpio štetu kao njihove komšije, Ismet Seferović osjetio je posljedice poplave.
“Voda je bila došla do laminata, on je osjetio određene promjene, međutim, bez nekakvih trajnijih posljedica, to se strahovito brzo desilo, tako da niti Civilna zaštita niti mi ovdje, mještani koji su pomagali jedni drugima, nismo stigli te alate, mašine, određene strojeve, spasiti”, kaže Seferović.
Najviše su stradala prigradska i okolna naselja. Voda je došla i do vrata zgrade Općine. Na teren je izašla općinska komisija kako bi utvrdila razmjere štete.
“Prema preliminarnim podacima Komisije za popis šteta nakon poplava, ona iznosi oko 2,2 miliona KM”, naveo je načelnik CZ Sanski Most Besim Delić.
No, konačna procjena štete nije završena. To znači da će mještani čija je imovina oštećena još čekati isplatu pomoći za sanaciju.
“Komisija za procjenu šteta je još uvijek na terenu. Komisija radi svoj dio posla, oni očekuju da će vrlo brzo završiti taj svoj dio posla, kako bi mi mogli pristupiti dalje sanaciji nastalih šteta”, dodaje Delić.
Za Rasimu i njenu kćerku ovo je drugi put da saniraju štetu nakon poplave. Jer je Sanski Mosta poplavljen i 2014. godine. Ovog puta šteta je bila manja, jer je izgrađen potporni zid. U toku je prikupljanje dokumentacije i sredstava za izgradnju još jednog, ovoga puta u naselju Trnova, što bi značajno povećalo zaštitu tog i okolnih područja.