Zbog snimanja priloga o devastaciji prirode – novinarka dobila šamar. I to ne od bilo koga, već od zaposlenice jednog kantonalnog ministarstva iz BiH. Incident na Štrbačkom buku, koji je uzdrmao i hrvatsku i bh-čku javnost, ponovo otvara pitanje – koliko su novinari zaista zaštićeni dok rade svoj posao u interesu svih nas?
Javnost je i dalje u šoku nakon napada na hrvatsku novinarku Danku, koja je izvještavala o devastaciji obale rijeke Une. Nemili događaj se desio na granici BiH i Hrvatske, u turističkom kompleksu Štrbačkog buka na hrvatskoj strani. Novinarku je, kako navodi, napao bračni par iz Bihaća, Nihada i Zdenko Matešić.
DANKA DERIFAJ, novinarka Provjerenog Nove TV
“Tamo kad smo odlazili s lokacije na parkiralištu smo naišli na bračni par Nihadu i Zdenka Matešića koju su odmah vrlo agresivno, uspjeli smo im reći ‘dobar dan’, nisam ih uspjela ni zamoliti za izjavu, počeli vikati na nas nemojte snimati. Vrlo agresivni su bili. Počeli su nas vulgarno vrijeđati. U roku od nekoliko sekundi situacija je eskalirala gdje su nas fizički napali, pri čemu me gospođa Nihada ošamarila. Cijela sitacija se pretvorila u ozbiljan incident.”
Fizički na novinarku je nasrnula uposlenica Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK , koja se trenutno
nalazi u pritvoru u Hrvatskoj. Jasno je da je riječ o neciviliziranom ponašanju naše uposlenice. Čekamo odgovor iz hrvatske ambasade o daljem postupku protiv dotične osobe nakon čega ćemo poduzeti mjere, kaže Edvin Alijanović ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK.
EDVIN ALIJANOVIĆ, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumrstva USK
“Sad šta će to tačno biti, da li otkaz ili suspenzija, to ćemo vidjeti po dobivanju službenih akata.”
Brojne asocijacije i udruženje novinara iz Hrvatske i BiH osudili su napad na hrvatsku novinarku. Zbog toga novinarska udruženja u BiH traže izmjenu krivičnog zakona gdje bi se uvela krivična odgovornost protiv svakog ko izvrši fizičko nasilje nad ljudima koji pošteno rade ovaj opasan posao.
BORKA RUDIĆ, Udruženje „BH novinari“
“Mislim da bi BIH trebala to da uradi, jer od 2022. postoji prijedlog, odnosno zaključak Parlamenta BiH i nalog Vijeću ministara da mijenja krivični zakon i da uvede krivično djelo zaštite novinara kao osobe koje rade posao od javnog značaja.”
Napadi na novinare postala su svakodnevica, posebno u teškom položaju su istraživački novinari koji obrađuju teme različitog oblika kriminala i korupcije. Zaštita novinara i Hrvatskoj je bolje uređena nego u BiH gdje nažalost ne postoje mehanizmi zaštite, pa bi primjera radi, da se incident na Štrbačkom buku desio bh novinaru, napadač bi dobio tek prekršajnu prijavu i simboličnu novčanu kaznu.