Suša zabilježena u proteklom periodu izazov je za bh. poljoprivrednike. Kako će utjecati na prinose, već je pitanje s kojim se suočavaju prozvođači maline. Cijene malina kreću se od pet do sedam maraka po kilogramu. Dok se privodi kraju ovogodišnja berba malina, ekipa BHRT-a provjerila je kakva su očekivanja malinara u Zeničko-dobojskom kantonu.
Mufid Mujić iz Željeznog Polja maline uzgaja od 2010. godine. Zahvaljujući navodnjavanju, ostvario je dobar prinos uprkos suši. Smatra da je sezona bila solidna, ali je potrebna, dodaje, snažnija podrška nadležnih.
“Sezona ove godine je dobra, nije loša, ali uvijek može bolje. Jedino što bi trebala se država obazirat da nam malo više poticaja daje za sadnju i mladi da se okrenu ovom poslu, jer ima i ovdje para. Ova godina je bila prilično sušna. Ko je imao malo više vode malo je bolje, evo ja sam naprimjer malo bolje uspio”, kaže poljoprivrednik Mufid Mujić.
Prinosi malina u ZDK u odnosu na prošlu sezonu manji su za oko 30 posto, a razloga je više.
“Jedan od bitnih ključnih razloga je dosta kišno proljeće sa hladnim periodom što je uticalo na porast rodnih grana i na cvjetanje i oprašivanje samih malina, tako i ostalog jagodičastog voća”, pojašnjava Emir Tutnjić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika ZDK.
Poljoprivrednici naglašavaju da bez kvalitetnog sadnog materijala nema stabilne proizvodnje. Iako prepoznaju napredak u kantonalnim poticajima, smatraju da su oni i dalje nedovoljni te očekuju značajnije mjere ove godine.
“Ovdje se trebamo fokusirati da sa malog prostora napravimo veću proizvodnju. Znači dulum, pola duluma i da imamo dobar certificirani sadni materijal jer bez dobrog sadnog materijala nema dobre proizvodnje da bi uopšte održali dobru proizvodnju”, ističe poljoprivrednik Mehmedalija Jusufović.
“Prošle godine smo imali 70 feninga za proizvođače koji su ostvarili veću proizvodnju od 700 kg što je fina podrška, odnosno najveća do sada, međutim ove godine smatram da bi trebalo biti još značajnije da bi preživjela proizvodnja tako da je to minimalno 1KM”, dodaje Tutnjić.
Poticaji za malinarstvo, dostupni su samo registriranim gazdinstvima, što mnoge male proizvođače ostavlja po strani. Bez dugoročne i strateške podrške institucija, postoji rizik da će dio njih odustati, što bi ugrozilo opstanak domaće proizvodnje jagodičastog voća.