Sindikalna organizacija sudova i tužiteljstva Županije Zapadnohercegovačke (ŽZH) izrazila je razočaranje pristupom Vlade ŽZH prema sindikalnim pravima i kolektivnom pregovaranju, upozorivši da je ignoriranje zakona i institucija dovelo do gubitka povjerenja u pravnu državu. U priopćenju dostavljenom medijima navode kako su članovi sindikata, unatoč višegodišnjoj vjeri u pravnu državu i njezine zakone, sada suočeni s institucionalnim ignoriranjem i obespravljivanjem. Sastanak održan krajem lipnja s predsjednikom Vlade ŽZH Predragom Čovićem, ministrom pravosuđa Vjekoslavom Lasićem i ministrom zdravstva, rada i socijalne skrbi Tomislavom Pejićem, kako navodi Sindikat, nije donio dijalog ni rješenja.
”Umjesto razgovora, suočeni smo s porukom da naš sindikat nije priznat, da zakoni Federacije nisu obvezujući te da će Vlada kolektivno pregovarati samo s onima koje sama odabere”, navode iz Sindikata.
Posebno problematičnim smatraju postojanje novoosnovanog sindikata, koji je, kako navode, jedini priznat od strane Vlade, a sjedište mu se nalazi upravo u zgradi Vlade ŽZH.
”To otvara ozbiljna pitanja o neovisnosti i legitimnosti takvog tijela koje bi trebalo štititi interese zaposlenika”, ističu.
Sindikat podsjeća da zaposlenici pravosuđa već 28 godina rade bez kolektivnog ugovora, a da je prosječno povećanje plaće iznosilo svega 26 KM godišnje.
”Suočeni smo s kontinuiranim ignoriranjem odluka Komisije za tumačenje kolektivnog ugovora, Federalnog ministarstva pravde i Ustavnog suda BiH. Zaposlenici koji svakodnevno nose sustav, suočeni su s izostankom osnovnog priznanja i podrške”, stoji u priopćenju.
Kako ističu, najavljeni štrajk nije motiviran isključivo pitanjem plaća, već dubokom nepravdom i kršenjem zakonskih prava zaposlenika.
”Ovo nije samo priča o sindikatu. Ovo je priča o pravdi. Jer kad država prestane poštovati vlastite zakone, prvi koji strada je – običan čovjek”, zaključuje se u priopćenju Sindikalne organizacije sudova i tužiteljstva ŽZH.