Bez struje i vode, tako i danas izgleda život povratnika u Prkosima, selu nadomak Bosanskog Petrovca. Loša putna infrastruktura dodatno otežava život mještanima. Selo Prkosi posjetila je ekipa BHRT-a.
Prkosi, selo nadomak Bosanskog Petrovca, nekada mjesto gdje su živjele brojne porodice, a danas tek nekoliko povratnika srpske nacionalnosti, uglavnom starije životne dobi.
“U penziji sam, vratio sam se ovdje prije 21 godinu, bio sam u izbjeglištvu, živio sam prije u Hrvatskoj, pa me Oluja protjerala iz Hrvatske. Odavde sam protjeran, živio sam u Derventi, vratio sam se na očevinu”, kaže mještanin sela Prkosi Milenko Kovačević.
Baka Zorka Kovačević već je u devetoj deceniji života. Kaže da je svakodnevica u Prkosima teška.
“Težak život, teški uslovi, vidite sami kakvi su ti putevi. I bez vode i bez struje, a imali struju. Zarati se ode sve kako ne treba i narod i sve ode”, priča baka Zorka Kovačević.
O majci brine sin Željko. Početkom 2000. vratio se u Prkose, a osim lošeg puta, najveći problem u selu je nedostatak struje i pitke vode.
“Trebale bi dvije trafostranice, eventualno jedna da bi moglo ovo sve da se pokrije sa strujom, međutim predavalo se i nije bilo sredstava”, rekao je mještanin sela Prkosi Željko Kovačević.
Svijeća i lampa i danas su jedini izvor svjetlosti u dugim zimskim noćima. Put do Prkosa nije samo makadam, to je put kojim mještani svakodnevno dolaze do svojih domova, ponekad i kroz teškoće i neprohodno blato. Mještani su više puta tražili da se put održi, jer je tokom zime znao biti potpuno blokiran. Tako su Prkosi nerijetko danima bili odsječeni.
“Zimus smo bili 20 dana, nismo se mogli kretati iz kuće, nikako. Nismo mogli do prodavnice, nismo mogli kupiti sebi namirnice, nismo ništa. Tako da smo ugroženi stvarno. Tražili smo da postavimo cijevi dole, mi bi sami učestvovali. Sa svojim sredstvima kupili bi cijevi, da se postave, da napravimo odvode, da nije uvijek jarak tamo”, ističe mještanin sela Prkosi Branko Zorić.
“Nemamo pitke vode, put je osnovni, imali smo dole bazen gdje smo išli, koji 60 godina postoji, neko je vodu skrenuo, šta je uradio, ne znam”, kaže mještanin sela Prkosi Đuro Kresoja.
U Prkosima danas živi tek nekoliko domaćinstva. Iz Općinske uprave ističu da su ranije obezbijeđeni solarni paneli i akumulatori, da su održavali sastanke sa Elektrodistribucijom, ali da trenutno zbog visokih troškova nije moguće dovesti redovnu struju.
Nedavno je upućen zahtjev Direkciji cesta USK za sanaciju reagionalnog puta, a najavljuju i posjetu selu u narednom periodu kako bi sagledali mogućnosti za rješavanje ovih problema.
