Ni godinu i po nakon katastrofalnih poplava i odrona u Donjoj Jablanici, u kojima je život izgubilo 19 osoba, još uvijek nije podignuta nijedna optužnica. Istraga o tragediji, koja je potresla cijelu Bosnu i Hercegovinu, vraćena je praktično na početak nakon što je predmet preuzet sa kantonalnog na federalni nivo.
Posebnu pažnju javnosti izaziva slučaj kamenoloma „Šupljika“, za koji su vještaci utvrdili da je više od dvije decenije radio bez potrebnih dozvola. U izvještajima je navedeno da su upravo aktivnosti kamenoloma, uz obilne padavine i ranije požare, mogle doprinijeti razornim posljedicama odrona i bujica koje su pogodile Donju Jablanicu.
Iz Federalnog tužilaštva BiH potvrđeno je da su u ranijem radu Tužilaštva HNK uočeni proceduralni nedostaci, zbog čega je donesena nova naredba o provođenju istrage i dio istražnih radnji mora biti ponovljen. Javnost, međutim, i dalje nema odgovor na pitanje ko će odgovarati za smrt 19 ljudi.
Mještani Donje Jablanice i porodice stradalih više puta su upozoravali na sporost institucija i tražili konkretnu odgovornost za tragediju koja je uništila njihove domove i živote.
