Nedavno je u Domu naroda bh. parlamenta otvoreno pitanje povlačenja novca i zlata koje naša zemlja ima u inostranim bankama. Prijedlog delegata Bakira Izetbegovića nije naišao na odobravanje njegovih skupštinskih kolega. Potražili smo odgovor na pitanje o kojim količinama novca i zlata je riječ. Da li je moguće prekinuti vezu između konvertibilne marke i eura i šta bi to u praksi značilo?
Bosna i Hercegovina trenutno ima oko 10 milijardi eura različitih vrsta depozita u stranim bankama, oko četiri milijarde oročenih i zlata u protuvrijednosti od oko 300 miliona eura.
– U momentima krize, mislim da je mjesto novcima Bosne i Hercegovine u Bosni i Hercegovini i to u čvrstom sredstvu poput zlata, a ne u papirima, ne u eurima, smatra član Kolegija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Bakir Izetbegović.
Nevezivanje konvertibilne marke za euro značilo bi izlazak Bosne i Hercegovine iz valutnog odbora, poručuje Izetbegovićev skupštinski kolega, predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović.
– Currency board i stand by aranžmani su spasili Bosnu i Hercegovinu monetarno, fiskalno, inflacijski u svakom smislu zadnjih 25 godina, navodi Čović.
– Izlazak iz Currency boarda je mnogo složen problem, traži mnogo pameti, mnogo procjena, traži odgovornije političke elite, traži mnogo stabilniji politički prostor i to treba dobro procjenjivati, mišljanja je i član Kolegija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić.
Ekonomski analitičar Željko Rička smatra da je valutni odbor dobra opcija za Bosnu i Hercegovinu, jer štiti domaću valutu, a pretvaranje novca u zlato ne garantuje sigurnost.
– Mi već sad imamo 13 posto inflaciju. Tad bi bila sigurno 70 posto. I tada bismo se borili da nađemo mehanizam kako zaustaviti inflaciju, kako zaustaviti štampanje novca. Prema tome, ne smijemo sebi dozvoliti luksuz da uđemo u avanturu da se na bilo kakav način oslobodimo te stege valutnog odbora, kaže on za BHRT.
U ovim trenucima, konvertibilna marka je stabilna.
– Naše rezerve su garancija toj stabilnosti. Zakon garantira valutnom odboru da svaku novčanicu i kovanicu koja je emitovana da ima svoje pokriće u euru, zato i investiramo na onaj siguran, likvidan način, kaže guverner Centralne banke BiH Senad Softić.
– Ne postoji mogućnost da Centralna banka promijeni svoju politiku dok je Currency board, dok je OHR u Bosni i Hercegovini, dok Bosna i Hercegovina ne upravlja svim svojim unutar države i ne bude subjekt događanja unutar države. Sve ostalo su predizborne kampanje, jedan dan Izetbegovića, drugi dan Dodika, treći dan Čovića kako bi špekulirali i, uvjetno rečeno, pokušavali nečim nemogućim uticati na i ovako nezadovoljan narod”, tvrdi za BHRT direktor Udruge banaka BiH Berislav Kutle.
Povlačenje novca iz stranih banaka i pretvaranje u zlato bio bi loš potez, smatraju ekonomisti koji upućuju na stvaranje stabilne privrede u koju bi se novac ulagao, stvarao bruto društveni proizvod, a što bi dalje vodilo snažnijoj proizvodnji i novim zapošljavanjima.