Većina Europljana vjeruje da je ilegalna imigracija i dalje ključna briga koja utječe na kontinent, otkrivaju rezultati ankete mađarskog think-tanka. Prema anketi Projekta Europe 2022. koju je provela Zaklada Századvég sa sjedištem u Budimpešti, gotovo četiri od pet ispitanika (78 posto) zabrinuto je zbog stalnog dolaska ilegalnih imigranata u Europu, dok njih 56 posto misli da je važno očuvati europsko kršćansko nasljeđe.
Anketa je, navodno, obuhvatila reprezentativne uzorke ispitanika i to ne samo u državama članicama EU-a već i šire, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, balkansku regiju i Tursku. Sažetak ankete poslan je mađarskoj agenciji MTI. Albanija, zemlja koja je nedavno bila glavna ruta za migraciju, jedina je zemlja u kojoj većina ispitanih nije zabrinuta zbog ilegalne imigracije.
Zanimljivo je da je anketu provela upravo mađarska organizacije. Naime, mađarska vlada je najglasniji kritičar politike “otvorene” Europe, a Orban često spominje upravo obranu kršćanskog nasljeđa na starom kontinentu. Zaklada Századvég, koja je provela anketu, sama sebe opisuje kao “konzervativni” think thank, pa je za pretpostaviti da imaju svoju pristranost. Ipak, ankete provode često, obuhvaćaju različite teme i čini se da ispituju značajan broj ljudi svih godina, spola, stupnja edukacije i svjetonazora.
Zemlje s visokom razinom zabrinutosti oko migracija su i one koje imaju progresivne vlade, uključujući Švedsku (78 posto), Njemačku (75 posto), Francusku (73 posto) i Nizozemsku (68 posto). U Francuskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu oni koji su za očuvanje kršćanske kulture bili su jedva u većini s 52, odnosno 55 posto. Gotovo dvije trećine ispitanika (65 posto) u bivšim socijalističkim zemljama složilo se da je očuvanje kršćanske kulture od ključne važnosti. Zabrinutost oko useljavanja odražava se u statistici koju je ovaj tjedan objavila granična agencija EU-a Frontex, a koja otkriva da je ilegalno useljavanje u Europsku uniju prošle godine bilo na najvišoj stopi od migracijske krize 2016. godine.
U 2022. godini zabilježeno je približno 330 000 ilegalnih prelazaka granice Europske unije, što je povećanje od 64 posto u odnosu na prethodnu godinu. Zapadnobalkanska migracijska ruta, kojom migranti obično putuju kroz Tursku, Bugarsku i Srbiju kako bi došli do vanjske granice EU-a u Mađarskoj postala je najčešće korištena ruta migranata prošle godine, pa je bila više korištena od rute središnjeg Sredozemlja kojom migranti često prelaze iz Sjeverne Afrike do južnih obala Italije. Brojke koje je dostavio Frontex nisu u korelaciji s brojem zahtjeva za azilom koji je nedavno zabilježila Agencija EU za azil koja je pokazala da je u cijelom bloku između siječnja i listopada prošle godine podneseno gotovo 790 000 zahtjeva za azilom, što je brojka od koje ukrajinski zahtjevi izuzeti. Među novopridošlicama, Frontex je otkrio da su više od 80 posto bili muškarci.