Početkom tjedna nastavit će se pregovori između predstavnika 27 država EU-a, a svrha im je ukloniti prepreke za dogovor o predloženom europskom embargu na rusku naftu, koji usporava nekoliko zemalja članica, posebice Mađarska, doznaje se u nedjelju iz diplomatskih izvora.
Veleposlanici 27 zemalja članica sastali su se u nedjelju u Bruxellesu, no još se nisu uspjeli usuglasiti u pogledu provedbe šestog paketa sankcija Moskvi koji je u srijedu predstavila Europska komisija. Ovim se projektom predviđa uvođenje embarga na uvoz sirove ruske nafte u roku od šest mjeseci i na derivate do kraja 2022.
“Kontakti na svim razinama nastavit će se početkom tjedna. Cilj nam je što prije postići potpuni dogovor o ovome šestom paketu”, rekao je europski diplomat.
Europsko vijeće “jedinstveno je u pogledu potrebe usvajanja” mjera i postignut je vrlo značajan napredak u pogledu većine tih mjera, rekao je. Mađarski premijer Viktor Orban, čija zemlja uvelike ovisi o Rusiji kada je riječ o opskrbi energijom, u petak ujutro je pooštrio retoriku, kazavši da prijedlog Bruxellesa “potkopava” jedinstvo Europske unije.
Za donošenje sankcija potrebna je jednoglasna odluka svih 27 članica EU-a.
“Nema političke blokade, no potrebno je zajamčiti alternativne izvore opskrbe energijom za zemlje bez izlaza na more koje ovise o ruskoj nafti putem naftovoda, a to nije lako postići”, rekao je AFP-u neimenovani diplomat.
“Radi se o novim infrastrukturama i promjenama u tehnologiji koje ne zahtijevaju samo europsko financiranje, već i dogovor među državama članicama. Zasad postupno napredujemo, no treba nam vremena”, dodao je.
Za Mađarsku i Slovačku bilo je planirano jednogodišnje izuzeće, do kraja 2023. ali je ocijenjeno nedostatnim. U novoj verziji nacrta o kojoj se raspravljalo u petak ono je produljeno do kraja 2024., a istu mogućnost ima i Češka Republika. Cilj Europljana u početku je bio uvesti šesti paket sankcija do obilježavanja 72. Dana Europe 9. svibnja, datuma koji se u Rusiji slavi i kao “Dan pobjede” nad nacističkom Njemačkom.