U prostorijama Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru održava se dvodnevni međunarodni naučni skup „Posljedice nestanka Bosanskoga Kraljevstva“. Skup koji je okupio brojne stručnjake organizovan je kao centralni događaj obilježavanja 600 godina od rođenja Kraljice Katarine Kosača Kotromanić.
Povodom proglašenja 2024. godine godinom kraljice Katarine Kosače Kotromanić, na Filozofskom fakultetu u Mostaru, stručnjaci su raspravljali o dubokim posljedicama pada srednjovjekovne Bosne i Huma u ruke Osmanlija, pružajući nova saznanja i perspektive o ovom značajnom povijesnom razdoblju.
VINICIJE LUPIS, voditelj područnog centra Instituta za društvene znanosti Ivo Pilar Dubrovnik
1997 godine obajvio sam u časpoisu Hercegovina čalank o relikvijama svetog Luke. Zahvaljujući tome radu 2015 godine relikvije svetog Luke su većene u Jajce u Franjevački samostan. Tada smo izvršili dijelidbu. To je relikvijat koji se nalazi u samostanu u Stonu gdje je Kraljica Katraina bježeći ostavila relikvije Franjevcima. To je relikvijat dao izraditi Bonifacije Drakulica, jedan od najvećih hrvatskih franjevaca svih vremena
Profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, Željko Peković, na skupu je posebno istaknuo obnovu Starog mosta.
prof. dr. ŽELJKO PEKOVIĆ, Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu
Govoriti ćemo danas o urbanističkom razvitku Mostara gradu koji je započeo negdje u ranom srednjem vijeku. Prilikom obnove Starog mosta našli smo urbane strukture našlki smo starije mostove, znači najranije prelaske neretve na tom mjestu koja je u počettku bila žičara pa viseći most pa drvenimostr da bi 1566 to zamijenio kameni most koji smo sačuvali od sada u replici
Pad bosanskog kraljevstva nije bio samo lokalni događaj, već dio šireg europskog i globalnog procesa promjena. Kulturne, religijske i političke posljedice tog događaja oblikovale su današnje društvo, kazao je predsjednik Hrvatskog kulturnog društva Napredak, te dodao kako smo pozvani izvući pouke iz prošlosti kako bismo gradili bolju budućnost za sve narode na ovim prostorima.
dr.sc. NIKOLA ČIČA, predsjednik HKD Napredak
Ova konferencija koja se danas održava na filozofskom fakultetu okupila je 29 izlagača iz osam europskih zemalja koji će SA različitih aspekata i kritičkim pristupom sagledati ono u suštini što su bile posljedice tog jednog velikog prevrata koji je donio jednu novu civilizaciju na prostorima BIH I koja je ostavila trajne posljedice možemo vidjeti u BIH ne samo kroz identitete koji su se razvijali na ovom prostoru nego prije svega mislim na to da posljedice koje su društvene i političke i dan danas su prosutne u BiH.
U ova dva dana, stručnjaci će kroz analize već poznatih radova, istraživanja i literature objedinjeno izložiti povijesne aspekte obiteljskog, duhovnog i političkog profila kraljice Katarine, uključujući ključne događaje koji su doveli do sloma Kraljevstva.