Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ova država od novembra više neće moći uvoziti naftu iz Rusije. Govorio je i o drugim potencijalnim energetskim problemima tokom zime. Prema njegovim riječima samo u Obrenovcu danas se troši 350 tona mazuta, jer ugalj nije dovoljno suh i kvalitetan te da će se tokom zime trošiti sedam puta više.
“Trebamo osigurati mazut, Naftna industrija Srbije (NIS) nema dovoljno mazuta, pa uvezemo 20.000 tona. Izračunajte da vam treba 120.000 tona za cijelu zimu”, dodaje.
Tvrdi da mazuta nema nigdje i da se baržama mora uvoziti iz Rumunije. Obratio se i građanima te istakao da Srbija od novembra ostaje bez ruske nafte.
“Svi žele da im u stanu bude toplo, da mogu da idu u šorcu i majici. Niko neće zimi da u stanu nosi džemper, a niko ne pita kako ćemo da napunimo dovoljno plina, kako ćemo da osiguramo 2,7 miliona kubnih metara plina dnevno, samo za plinske elektrane u Novom Sadu, Pančevu i Zrenjaninu. Od 1. novembra mi više nemamo pravo uvoza ruske nafte, po trenutno važećim sankcijama, a ko zna kakve će sankcije do tada da budu uvedene”, naglasio je Vučić.
Napomenuo je da postoji i mogućnost kvarova na energetskoj infrastrukturi. Kako je kazao, u regionu možda neće biti ni struje te da je jedino sigurno da će Bugarska imati struju zbog toga što ima nuklearnu elektranu.
Na godišnjem nivou su u maju najviše poskupili energenti, prema podacima Grčkog zavoda za statistiku (ELSTAT). Prirodni gas je poskupio za 172,7 posto u odnosu na maj 2021. godine, električna energija za 80,2 posto, lož-ulje za 65,6 posto, a gorivo i maziva za 36,6 procenata.
Kad je riječ o hrani, cijene hljeba i cerealija su porasle za 13,4 posto, u velikoj mjeri kao posljedica oštrog rasta cijena brašna nakon ruskog napada na Ukrajinu, mliječni proizvodi i jaja su skuplji za 14,1 procenat, maslinovo ulje za 23,2, meso za 13,8, povrće za 13, a kafa za 6,3 posto.