Hercegovina je dio male zemlje velike raznolikosti i njezina, još uvijek do kraja neotkrivena kuhinja, nudi mnoštvo užitaka.
Od pradavnih vremena ovo područje, uslovljeno geografskim karakteristikama bilo je jedna cijelina. U vrijeme kraljeva i princeza bilo je dio jedinstvenog Bosanskog kraljevstva. Nakon toga, dolaskom Osmanlija, postalo je dio tada Bosanskog ejaleta. Kasnije, u AustroUgarskoj zasebna cijelina, pokrajina kao dio carstva. Jedino je kratko, za vrijeme Kraljevine Jugoslavije izgubio se jedinstveni upravno – administrativni teritorij Bosne i Herceovine. Opet, on je vraćen u svoje istorijske granice uspostavom “nove” komunističke Jugoslavije, kasnije i nezavisne Bosne i Hercegovine.
U kontekstu razvoja društva, posebno u davna vremena, treba imati u vidu činjenicu da saobraćajna povezanost nije bila ni blizu današnjoj. Putovalo se danima, a informacije sporo dolazile. To je uticalo da određene regije imaju svoju specifičnost. Regija Hercegovine oduvijek je bila jedna bliska cijelina. U njoj se razvijala njena raznolikost i specifičnost. Ona nije bila drastično različita od ostalih dijelova BiH, ali u određenoj mjeri jeste bila različita.
Popularna jela Hercegovine
Tako je i bilo i u pogledu kulinarstva. Hrana se u Hercegovini priprema polako, u njoj se isto tako lagano i uživa, obavezno uz dobro društvo i razgovor. Danas jela, koja su bila sastavni dio svakodnevne prehrane u Hercegovini, servirana u skromnom drvenom posuđu simboliziraju stari način života.
Područje Hercegovine se nalazi pod direktnim utjecajem Jadranskog mora. Veliki je tu broj sunčanih dana. Mostar ima 2290 sunčanih sati, a južna Hercegovina je još sunčanija te spada u najsunčanije krajeve u Europi. Zbog svega toga vinogradarstvo ovdje ima tisućljetnu tradiciju. O tome svjedoče mnogi povijesni arheološki spomenici još iz rimskog doba na kojima nalazimo uklesane listove vinove loze i grozdova.
Hercegovačka jela na kojima su odrasli naši stari i danas su posebna delicija. Mnogi dolaze na područje Hercegovine kako bi uživali u izuzetnoj tradicionalnoj hercegovačkoj kuhinji , a još kada tome dodamo pogodnu klimu i mjesta neopisive prirode poput Blidinja doživljaj je neopisiv.
Najznačajnija tradicionalna jela Hercegovine su: Pura s lučinicom, Raštika, Kiseli kupus i sarma, Janjetina ispod sača, (peke) ili s ražnja, Japrak i dolma, Riblji brudet, Uštipci, Kuke, Izljevača, Starinski žuti kolač, Meza, Pole, čvarci ..