S obzirom na to da se na društvenim mrežama mogu svakodnevno vidjeti apeli za prikupljanje pomoći oboljelima kako bi mogli na liječenje u inostranstvo, u javnosti se postavlja pitanje za što služi Fond solidarnosti FBiH, odnosno, Federalni zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja. Direktoricu Zavoda Vlatku Martinović smo pitali koliko je ljudi u prošloj i ovoj godini otišlo na liječenje u inostranstvo preko Zavoda.
– U 2023. godini izmješteno je 410 pacijenata na liječenje i kontrolne preglede u ino ustanove, a u 2024. godini 228 pacijenata – navedeno nam je iz Zavoda.
Zatražili smo pojašnjenje koliko jedna osoba oboljela može najviše dobiti za liječenje u inostranstvu od Zavoda.
Pojašnjavaju kako nemaju limitirane iznose kad je u pitanju liječenje u inostranoj zdravstvenoj ustanovi.
– Zavisno od zdravstvenog stanja, medicinski izvještaji i troškovi se dostavljaju Zavodu i Zavod ih prati tokom liječenja – kazali su.
Osvrnuli su se i na naše pitanje šta je potrebno predati od dokumentacije kako bi Zavod snosio troškove putovanja i boravka na nekoj od klinika van BiH oboljelom.
– Prijedlog za upućivanje na liječenje u ino dostavlja se od kliničke zdravstvene ustanove u Federaciji BiH prema Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH sa medicinskom dokumentacijom u skladu sa članom 7. Pravilnika o uvjetima i postupku upućivanja osiguranih lica na liječenje u inostranstvo – kazali su nam.
(Faktor)