Kriza u RiTE Ugljevik i Gacko postavlja ozbiljna pitanja o održivosti energetskog sektora u Republici Srpskoj i zahtijeva hitne, konkretne akcije kako bi se spriječio dalji pad ovih strateških objekata, upozorili su predstavnici sindikalnih organizacija. Podsjetimo, u srijedu je u Ugljeviku održan sastanak predstavnika “Elektroprivrede Republike Srpske” (ERS), resornog ministarstva i sindikata. Diko Cvijetinović, direktor Rudnika i Termoelektrane Ugljevik (RiTE), kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je rad u ovoj termoelektrani nakon 11 dana stabilizovan.
“Zasad je stanje stabilno i rad bi trebalo da teče neometano, jedino ako bi se u narednom periodu desile neke velike padavine pa da moramo obustaviti radove”, kazao je Cvijetinović i dodao da će preduzeti mjere kako bi ubrzali i postupak eksploatacija uglja, ali i širenja samog kopa, što bi omogućilo obezbjeđivanje dovoljnih količina uglja.
“Imamo obećanje od nadležnih da će povećanje cijene struje koje je najavljeno u narednoj godini biti raspoređeno u dvije termoelektrane”, kazao je Cvijetinović i istakao da će se na ovaj način pomoći ovim preduzećima.
“U svakom slučaju će dobro doći jer kad uzmemo kolike su cijene električne energije u regionu, vidimo da je u Srpskoj ona najjeftinija. Veoma nam je bitno da održimo i termoelektrane i rudnike jer svi znamo koliko su ta dva sistema bitna za ‘Elektroprivredu Srpske'”, ističe Cvijetinović.
Kako je rekao, u slučaju da se nešto desi, da jedna od te dvije termoelektrane sama radi, “Elektroprivreda Srpske” bi bila u velikim problemima.
“Sigurno bi došlo do povećanja cijene električne energije, i to ne za pet ili 10 odsto, nego bi to dovelo do enormnog poskupljenja”, kazao je Cvijetinović i istakao da više cijene nisu hir, nego nešto što mora da se desi da bi održali termoelektrane.
Željko Tepavčević, predsjednik Sindikalne organizacije RiTE Gacko, ističe da je na sastanku dogovoreno da će novac od povećanja cijene električne energije biti usmjeren u dvije termoelektrane…
“Kako bi se poboljšala njihova likvidnost i omogućila sredstva za njihovo nesmetano funkcionisanje”, kazao je Tepavčević.
Kako je rekao, stanje u dvije termoelektrane je pred pucanje i alarmantno.
“Nemamo mogućnost da obezbijedimo dovoljne količine uglja, zatim uglja kaloričnog, potrebne vrijednosti za naše kotlove, zato i radimo sa smanjenom snagom i prosječna proizvodnja iz dvije termoelektrane smanjena je u ovoj godini za 100 megavata u odnosu na prethodne godine”, kazao je Tepavčević.
Pojasnio je da je “Elektroprivreda Republike Srpske” u ovoj godini poslovala negativno i sa velikim gubicima, te da je uvozila električnu energiju.
“A sve to zbog nestabilnog rada dvije termoelektrane i rada sa malom snagom. Rad je bio ugrožen zbog nedostatka uglja u raznim periodima u godini”, ističe Tepavčević.
Kako je rekao, takvo nedomaćinsko poslovanje će kroz novo poskupljenje električne energije da plate svi građani Srpske”, kazao je Tepavčević.
Luka Petrović, generalni direktor ERS, rekao je da rudnici i termoelektrane u Ugljeviku i Gacku predstavljaju ključne energetske objekte za “Elektroprivredu Republike Srpske”.
“Prošlo je više od dvije decenije bez kapitalnih ulaganja. Neophodno je hitno riješiti pitanje eksploatacije novih ležišta i osigurati stabilnost proizvodnje. Samo za kapitalni remont Termoelektrane Ugljevik potrebno je 100 miliona evra. Bez tih ulaganja objekti ne mogu raditi u punom kapacitetu ni osigurati stabilnost u narednih 20-30 godina”, izjavio je Petrović i dodao da će sva povećanja cijene energije koja se ostvari u narednoj godini biti usmjerena ka ovim objektima.
Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, rekao je da postoje zahtjevi za povećanje cijene električne energije u pogledu tržišnog snabdijevanja.
“U ovom trenutku više ne postoji opasnost od prestanka rada elektrane. Imamo niz poslova koje sada moramo obaviti. Cilj nam je da zaštitimo rudarsku proizvodnju i proizvodnju električne energije. Siguran sam da u dijelu gdje može Vlada RS da pomogne – da će biti razumijevanja od strane Vlade”, rekao je Đokić.
Istakao je da je prioritet da u narednom periodu sav novac od prodaje električne energije bude usmjeren za poboljšanje stanja u rudnicima i termoelektranama u Ugljeviku i Gacku.
(Nezavisne)