Bojkoti trgovina i nedavni protesti u Banjoj Luci, Sarajevu i Zenici pokazuju da se građanski aktivizam budi i u Bosni i Hercegovini. Potaknuti buntom u susjednim zemljama građani i studenti dižu glas tražeći bolji život. Hoće li biti dovoljno glasni da ih čuju onih koji su godinama vješto koristili apatiju uzrokovanu podjelama?
Banjalučki sudenti okupljaju se u znak podrške kolegama u Srbiji. U Sarajevu pitaju zašto se i dalje šuti o nesreći u Jablanici. Masovni protest i u Zenici gdje građani dižu glas protiv eskalirajućih negativnosti koje im ugrožavaju svakodnevni život. Još uvijek sporadični i bez zajedničkog imenitelja no otvorili su prozor nezadovoljstva.
AMER OSMIĆ, sociolog
“Po prvi put vidimo da mladi u BiH unazad 10-15 godina traže odgovor za one segmente koji nefunkcionišu, odnosno koji su percipirani kao neka djela koja treba dodatno istražiti i za koje treba odgovornost što je za svaku pohvalu jer imamo mi tu jedan društveni aktivizam koji je podigao mlade ljude da traže odgovornost pa i u samom vrhu kada je riječ o donosiocima odluka”.
SLOBODAN BLAGOVČANIN, Omladinski resursni centar Tuzla
“Vjerujem da ovo što smo vidjeli prethodnih 15-ak dana nije kraj. Mislim da je ovo zamah .Naravno treba biti iskren i reći da ne samo u BiH nego i ono što vidimo u Hrvatskoj i Makedoniji da je pod uticajem studenata iz Srbije i ne mislim da je to nešto loše”.
Već treću sedmicu građani bojkotuju i trgovine u znak protesta zbog rastućih cijena. Kao i protesti još uvijek nedovoljno odlučno kao što je slučaj u susjedstvu iako razloga za nezadovoljstvo imamo i više.
TANJA TOPIĆ, politički analitičar
“Bosna i Hercegovina je podijeljeno društvo i svi nekako djelujemo u etnički zaokruženim torovim tako da onda sve to jednostavno oduzima i tu snagu i energiju za bilo koju vrstu protesta. Ne treba to naravno podcijeniti jer to negdje ključa. Poučeni iskustvom iz Srbije gdje smo vjerovali svi da postoji tračak nade da se neke stvari mogu pokrenuti, ali vidimo da su oni pokrenuli lavinu koja oduševljava čitavu regiju”.
Političari godinama vješto koriste podjele u BiH da se građani ne bi ujedinili u zajednički cilj. Najbolji način da nas drže pokornim je, kaže naš sagovornik, da nas drže podijeljenima. Masovniji bunt traži zajedničku borbu i istrajnost, od čega umnogome zavisi i njihov uspjeh.
SRĐAN PUHALO, psiholog
“Oni su lokalni i mnogo lakše se uguše ili odumru nego što daju neki uspjeh,a onda taj naeupsjeh je poruka svima nama da se ne ispalti buniti. Ako pogledate bojkot u Hrvatskoj izgleda da vrijedi se boriti. Ako pogledate šta se dešava u Srbiji izgleda da se vrijedi boriti. Samo mi trebamo negdje da sami sa sobom u BiH rašćistimo šta su nam prioriteti”.
Nove generacije pokazuju, suprotno uvriježenom mišljenju, da su socijalno osvještene. Možda zbog više samopouzdanja i manje nacionalne opterećenosti, no trenutno su nada da mogu biti nosioci promjena.