Kao odgovor na primjedbe ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova o potrebi za uključivom vladom u Afganistanu, talibanski glasnogovornik Zabihulah Mudžahid ustvrdio je da Afganistan trenutno ima “uključivu i odgovornu vladu”, prenosi pakistanski The Dawn.
Tijekom tiskovne konferencije o ruskoj diplomaciji 2023., ruski ministar Lavrov je naglasio važnost da privremena vlada pod vodstvom talibana zbilja ispuni svoja obećanja, posebno u uspostavi inkluzivne vlade.
“Ispunjenje vlastitih obećanja, prije svega, od kojih je glavno uspostava inkluzivne vlade, koja bi uključivala ne samo etničke Paštune, već i druge etničke skupine i karakterizirala bi politička inkluzivnost”, rekao je Lavrov.
No, danas su mu odgovorili talibani. Mudžahid je odbacio vanjsko miješanje u unutarnje poslove Afganistana pod talibanskom vladavinom, tvrdeći da su talibani održali sigurnost i stabilnost u zemlji i spasili njezin narod od “nejedinstva i sukoba”. Ustvrdio je da se talibanska vlada slaže s očekivanjima afganistanskog naroda i kritizirao Lavrovljeve komentare kao miješanje u poslove Afganistana.
“Unutarnja pitanja Afganistana pitanje su kojim se trebaju pozabaviti afganistanski ljudi”, rekao je Mudžahid.
“Druge zemlje trebale bi surađivati s Afganistanom i njegovim narodom, ali bi se trebale suzdržati od miješanja u naše unutarnje stvari.”
Struje unutar talibanske vlade
U lipanjskom izvješću UN-a opisane su talibanske upravljačke strukture kao “vrlo isključive, usmjerene na Paštune i represivne” prema oporbi. U izvješću se također navodi da je ponovno oživljavanje Kandahara kao centra moći, kao tijekom talibanske vladavine 1990-ih, marginaliziralo dio ministara koji su u Kabulu zbog procesa donošenja odluka.
Ključne osobne u talibanskoj vladi, uključujući Mudžahida, uspostavile su urede u Kandaharu, gdje su donešeni važni dekreti, poput onih kojima se ženama i djevojkama zabranjuje obrazovanje i rad, izdani tamo umjesto u Kabulu. UN-ovo izvješće je također istaknulo unutarnje sukobe unutar grupe oko politike, centralizacije moći i kontrole financijskih i prirodnih resursa. Ove stalne borbe za moć predstavljaju opasnost od oružanog sukoba između suparničkih frakcija, dodaje se u izvješću.