U Travniku je održana međunarodna Ljetna škola u okviru projekta “Swiss Balkan Design Bridge”, koja je okupila mlade iz Bosne i Hercegovine i Švicarske. Tijekom sedam dana intenzivnog rada, polaznici su se suočavali s konkretnim poslovnim izazovima lokalnih tvrtki, primjenjujući suvremenu „design thinking“ metodologiju, s ciljem unapređenja poslovnih procesa i doprinosa razvoju lokalne zajednice.
Dijana Papaz, sudionica iz Sarajeva, kazala je da joj je bilo posebno važno to što je program bio usmjeren na pomoć malim poduzećima.
„Mislim da je to jako korisno – raditi s ljudima i za ljude“, istaknula je.
Za Adnana Mustafu Hasanagića, Ljetna škola bila je prilika za usvajanje novih znanja i jačanje vještina. Upozorio je kako mladi često ne znaju kome se obratiti za podršku, iako postoje ljudi i programi koji su tu upravo za njih.
Metodologija „design thinking“, koju su sudionici koristili, fokusira se na razumijevanje potreba korisnika i stvaranje inovativnih rješenja.
„To je proces promišljanja iz novih perspektiva – stalnog stvaranja i redefiniranja ideja“, pojasnila je sudionica iz Švicarske Mirelle Rupf.
Edukatorica i ambasadorica projekta Milijana Mršić istaknula je važnost uključivanja mladih u rješavanje stvarnih problema, dok je koordinator Aldin Vrškić poručio da je projekt pun pogodak:
„Rijetko tko pita mlade kako bi nešto promijenili, a ovdje su dobili priliku i maksimalno je iskoristili.“
Osim rada na konkretnim izazovima, program je snažno promovirao suradnju i umrežavanje s ekspertima iz dijaspore i regije, čime se dodatno potiču razmjena znanja, kreativnost i međunarodna suradnja među mladima.